Advert

Diyanet-sen Sivas şube başkanı Vahit Yiğiterden, anlamlı ramazan mesajı…

Memur-Sene bağlı Diyanet Sen Sivas şube başkanı Vahit Yiğiter yayımladığı Ramazan mesajı ile hem gençlere hem de vatandaşlara önemli tavsiyelerde bulundu.

Diyanet-sen Sivas şube başkanı Vahit Yiğiterden, anlamlı ramazan mesajı…
Bu içerik 225 kez okundu.

Memur-Sene bağlı Diyanet Sen Sivas şube başkanı Vahit Yiğiter yayımladığı Ramazan mesajı ile hem gençlere hem de vatandaşlara önemli tavsiyelerde bulundu.

Rabbimizin lütuf ve bereketinin sağanak sağanak yağdığı, maddi ve manevi sayısız güzelliklerin yaşandığı 11 Ayın Sultanı Ramazan, ilk teravih namazı ve sahur ile başladığını kaydeden başkan Yiğiter, Ramazan Ayı’nın gelmesiyle birlikte Rabbimizin rahmet ve bereketini her an üzerimizde hissettiğimiz müstesna bir zaman dilimine girmenin mutluluk ve sevinci içerisindeyiz” dedi.   

Diyanet Sen Sivas şube başkanı Vahit Yiğiter açıklamasında şunları kaydetti:  “Peygamber Efendimiz SAV “Allah’ım Recep ve Şaban’ı hakkımızda hayırlı kıl ve bizleri Ramazan’a ulaştır” diye dua ettiği ve bizlere de öğrettiği bu kutlu zaman dilimi Allah’ın ayıdır ve bu ayda yapılan ibadetlerin karşılığı da Allah’ın lütfuyla diğer günlere göre kat kat fazladır.

Yine Peygamber Efendimiz (SAV) buyurmuştur ki “Gökyüzünün kapıları Ramazan Ayının ilk gecesi açılar ve son gününün gecesine kadar kapanmaz”

Yıl içerisinde gönüllerin yumuşadığı, rahmet kapılarının açıldığı geceler, günler ve aylar vardır. İşte bunlardan biri de peygamberimiz (s.a.v)’in “Evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu cehennemden kurtuluştur” diye haber verdiği Ramazan ayıdır.

Ramazan başlı başına bir nefis eğitimidir, bir ruh dinginliğidir, bir kalp ferahlığıdır ve bir vicdan huzurudur.

Oruç sadece mideyle alakalı bir ibadet değildir. Mideyle birlikte diğer aza ve duyguların da oruçlu olması lazım ki, mükemmel bir oruç tutulmuş olsun. Dil, göz, kulak, kalb, hayal ve fikir gibi duygular da oruca başlamalı. Dil, yalandan, gıybetten ve kötü sözlerden uzak durmalı; zikir, tesbih ve Kur'ân'la meşgul olmalı.

Göz kendine hakim olmalı, her olur olmaz görüntülere bakmamalı, her şeye ve her olaya ibret bakışını göndermeli. Kulak kendini koruma altına almalı, kötü ve çirkin söze itibar etmemeli; bunun yerine güzel, faydalı ve sevaplı sözleri dinlemeye çalışmalı. Kalb, ve hayal gibi duygular da iyiye, güzele, hayra ve sevgiye yönelmeli. Böylece hem kendisi rahat etmeli, hem de başkalarının rahatını temin etmeli.

Ramazan’ın hedefi takvanın artmasıdır; Kur’an ile haşır neşir olmak ve (nafile) namazlar araçtır. Merhamet, af, sabır, infak vb. Ramazan’ın sonuçlarıdır. Bu husus Bakara suresinin 183. ayetinde açıkça şöyle ifade edilmektedir: " Ey iman edenler, sizden öncekilere yazıldığı gibi, oruç, size de farz kılındı. Umulur ki sakınırsınız. " Burada – birçok tercümede olduğu gibi – "sakınmak" diye tercüme edilen kelimenin aslı takvadır. 

Ramazan ayı hiç şüphesiz sosyal hayatımıza da düzen ve intizam getiren bir aydır. Ramazan ayı vesilesi ile gerek yakın çevremizde gerekse uzaklarda yardıma muhtaç insanlara el uzatmak yardım etmek dinimizin gereğidir. Yine Peygamber Efendimizin bizlere tavsiye ettiği güzel hasletlerden biri olan selam verme ve yayınlaştırma konusun da Ramazan ayını fırsat bilip gerek ev halkımıza gerekse diğer insanlarla karşılaştığımızda selamımızı esirgememeye çalışmak Müslümanlar arasında sevginin muhabbetin artmasına yardımcı olacaktır.

Ramazan Ayını daha verimli ve bilinçli geçirmesi için elinden gelen her türlü fedakarlığı gösteren din görevlilerimize şükranlarımızı sunar  Diyanet-Sen camiasının, milletimizin ve tüm İslam aleminin Ramazan ayını tebrik eder, bu kutlu zaman diliminin hepimizin kurtuluşuna vesile olmasını Cenabı Hakk’tan niyaz ederiz”

 

sivas diyanet sen başkan vahit yiğiter ramazan
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sivas Belediyespor'un yeni yönetimi transfer çalışmalarına hızlı başladı
Sivas Belediyespor'un yeni yönetimi transfer çalışmalarına hızlı başladı
Bunalıma giren yaşlı kadın balkonunda rastgele ateş açtı
Bunalıma giren yaşlı kadın balkonunda rastgele ateş açtı